Akciğer Kanseri

AKCİĞER KANSERİ, dünyada kanser ölümünün önde gelen nedenidir. Meme, prostat ve kolon kanserinden daha fazla ölüme sebep olur.

Akciğer kanseri 3. evreye ulaştığında, akciğerlerden yakınındaki diğer dokulara veya uzak lenf bezlerine yayılmıştır artık. 3. Evrede akciğer kanseri, evre 3A ve evre 3B olmak üzere iki gruba ayrılır.

Evre 3 akciğer kanserlerinin belirtileri şunlardır:

– göğsünde ağrı.
– nefes alırken ağrı.
– hırıltı.
– Soluduğunda yüksek tiz ses.
– kalıcı öksürük.
– kanlı öksürük.
– tükürük ve balgamda kan.

Evre 3 ve daha yüksek KHDAK vakalarının tahmini % 33’ü kemoterapi ve radyasyon tedavisi kombinasyonuyla tedavi edilir.

Evre 3a akciğer kanserleri için tedavi seçenekleri şunları içerir: *tümörü küçültmek için kemoterapi ve ardından ameliyat. Ameliyattan önce tümörü küçültmek için radyoterapi.

% 18’ine tek başına kemoterapi, % 15’ine yalnızca radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Hedefli akıllı tedavi bevacizumab, kemoterapi ile tedavi edilen kişilerin % 15’i tarafından kullanılır.

– 3A evresinde küçük hücreli dışı akciğer kanseri için, ameliyat için yeterince sağlıklı olan ve kanseri cevap verenlere kemoradyasyondan sonra ameliyat önerilebilir.

– 3B evresinde küçük hücreli dışı akciğer kanseri için, kanser tedavinin yardımcı olması için çok fazla yayıldığından ameliyat uygulanmaz.

Ameliyat için yeterince sağlıklı olmayan insanlar için, kemoradyoterapi ile kombine edilebilecek radyasyon tedavisi sıklıkla kullanılır.

Ameliyat, radyasyon veya kemoradyasyon tolere edilebilir tedavi seçenekleri olarak görülmüyorsa, pembrolizumab ile immünoterapi ilk tedavi olarak kabul edilebilir. Akıllı ilaç tedavileri doğru seçilmeli ve fayda göreceği düşünülen hastalara kullanılmalıdır.

Sonuç olarak, rezeke edilebilecek evre II-III KHDAK olan hastalarda adjuvan kemoterapi önerilmektedir. Bununla birlikte, ameliyat sonrası kemoterapi uyumu göreceli olarak kötüdür.

Ameliyat öncesi ve sonrası hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri için ile ilgili daha fazla çalışma yapılmalıdır. Ameliyat sonrası nüks oranını azaltmak ve radikal tedaviyi sağlamak için daha doğru hasta seçimi yapmak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Doktorunuza sorun

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

BRONKOSKOPİ

  Bronkoskopi, primer olarak bir tanı aracıdır. Bronkoskopinin en sık kullanım alanı, göğüs grafisi veya

DEVAMINI GÖR »

MEDIASTINOSCOPY

Akciğer hastalıklarında tanı ve tedaviye yönelik birçok cerrahi veya cerrahi dışı işlem tanımlanmış ve kullanılmıştır.

DEVAMINI GÖR »

YouTube