Akciğer Kanserinden Ölüm Nedenleri?

Tümör Yükü

Tümörün varlığı, akciğer kanserli kişilerin yüzde 30’unda ölüm nedenidir; bu, akciğerlerdeki “tümör yükünden” ölen insanların % 4’üne, ve metastazlara bağlı “tümör yükünden” dolayı % 26’sından sorumludur.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar hastaların % 20’sinde ölümden sorumludur. Bu insanların %12’sinde zatürre; %8 ‘nde, sepsis tespit edildi..

Metastatik Hastalığın Komplikasyonları

Akciğer kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldığında, bu organların normal çalışmasını engelleyebilir. Örneğin, akciğer kanseri beyne yayıldıysa, yürüme, konuşma ve yutma, hatta hemorajik inme ile sonuçlanma gibi normal beyin fonksiyonlarına müdahale edebilir. Akciğer kanserinin karaciğere yayılması, karaciğerin toksinleri vücuttan atma işini yapma yeteneğini etkileyebilir ve toksinlerin birikmesi de ölüme neden olabilir (bu, insanlar genellikle yavaşça daha az uyanık olduklarından ağrısızdır).

Akciğer Kanaması

Akciğer kanaması veya akciğerlere kanama ölümlerin % 12’sinden sorumludur. Akciğerlerde az miktarda (bir veya iki çay kaşığı bile) kanama (sıklıkla kan tükürme belirtisine neden olur) tıbbi bir acil durum olabilir.

Akciğer Embolisi

Akciğerlere giden (akciğer embolisi) bacaklardaki kan pıhtıları (derin ven trombozu) bu çalışmada akciğer kanseri ölümlerinin % 10’una neden olduğu tespit edildi – kan pıhtıları bazen önlenebilir ve çoğu zaman tedavi edilebilir.

Akciğer kanserli ölüm nedenlerine fonksiyonel bir bakış açısıyla baktığımızda, solunum yetersizliği, tümör yükü, zatürre veya kanama nedeniyle, % 38’inde ani ölüm nedeni idi. Çoğu insanın ölüme katkıda bulunan birden fazla mekanizmaya sahip olduğunu belirtmek önemlidir.

Akciğer Kanseri ile Diğer Muhtemel Ölüm Nedenleri

Bu sadece tek bir çalışmaydı. Tüm kanser türlerinden ölüm nedenlerine bakıldığında, diğer olası nedenler arasında şunlar olabilir:

Kemoterapi ve radyasyon terapisi gibi tedavilerin komplikasyonları Kemoterapiden elde edilen düşük beyaz kan hücresi, sonuçta bunaltıcı bir enfeksiyon ile, kanserin ilerleyen aşamalarında olanlar için nadir değildir.

Tıbbi ve ilaç hataları. Maalesef, hastane hataları, nihai ölüm nedenlerinde çok yüksek sıralarda yer almaktadır. Bunların riski, bir çok soru sormak, bir şeyi anlamadığınız ya da olan bir şeyden rahatsız olmanız durumunda başka sorular sormak ve sevdiklerinizin bakımında aktif bir rol üstlenmekle daha da azaltılabilir.

Anestezi komplikasyonları ve kanama gibi cerrahi komplikasyonlar.
Kanserle ilgili olmayan, örneğin kansere bağlı olmayan tıkanmalardan kaynaklanan kalp krizi gibi durumlar.

Doktorunuza sorun

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

BRONKOSKOPİ

  Bronkoskopi, primer olarak bir tanı aracıdır. Bronkoskopinin en sık kullanım alanı, göğüs grafisi veya

DEVAMINI GÖR »

MEDIASTINOSCOPY

Akciğer hastalıklarında tanı ve tedaviye yönelik birçok cerrahi veya cerrahi dışı işlem tanımlanmış ve kullanılmıştır.

DEVAMINI GÖR »

YouTube