E-SİGARA DUMANININ POTANSİYEL ZARARLI PARÇACIKLARI

E-Sigara Dumanı’nın Potansiyel Zararlı Parçacıkları

E-sigara daha önce düşünüldüğü gibi zararsız değil! Yeni araştırmalar e-sigara dumanındaki küçük parçacıkların Akciğerin derinliklerine emilerek solunum hastalıklarına neden olurken var olan hastalıkları da kötüleştirebileceğini gösterdi.

Jonathan Thornburg (RTI International araştırmacısı, Kuzey Karolayna), bu parçacıkların sigara dumanındaki kadar boyutta olduğunu ve %40’ının akciğerlerin en derin bölümlerine kadar ulaştığını söylemiştir. *Bu partiküller akciğerlere zarar vermektedir.

Bu küçük parçacıklarının yüksek yüzey alanı / hacim oranı vardır (Thornburg’a göre). Taşıdıkları kimyasalları akciğer dokusuna salarlar ki bu kimyasallar ASTIM veya BRONŞİT gibi akciğer rahatsızlıklarına neden olabilir ve bu hastalıkları şiddetlendirebilir.

New York Times raporuna göre yeni bir çalışmada e-sigaradaki buharlaşan sıvıda kanser yapıcı ve zararlı maddeler bulunmaktadır.

Tank sistemi olarak bilinen e-sigara cihazlarında üretilen yüksek ısının dumanda kanser yapıcı olarak bilinen FORMALDEHİD oluşumuna neden olduğu belirtilmiştir; bu cihazlar daha fazla NİKOTİN vermek için sıvı nikotini hızla buharlaştırırlar.

Amerikan Akciğer Birliği tıbbi danışmanı Dr. Norman Edelman, FDA’in e-sigaraları tütün ürünleri gibi düzenlemesi gerektiğini söylemiştir. E-sigaranın da bir tütün ürünü olması sebebiyle güvenilir bir alternatif olmadığı belirtilmiştir.

THE WEBMD ARCHIVES
Dennis Thompson / HealthDay Raportörü
Çarşamba, Mayıs 7, 2014 (HealthDay News) –

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

YouTube