YEMEK (GIDA) BORUSU KANSERİ VE CERRAHİ TEDAVİSİ

YEMEK BORUSU KANSERİ, “erken evre”de tespit edildiğinde öncelikli tedavi seçeneği “cerrahi müdahaledir”. Yemek borusu kanserinin ameliyat edilebilir evrede yakalanması hasta için çok büyük şanstır. Yemek borusu kanseri şüphesi olan hastalara ameliyat öncesi detaylı değerlendirme yapılmalı (Yemek borusunun baryumlu grafisi, Yemek borusu endoskopisi (özofagoskopi), Akciğer tomografisi, Tüm vücut PET/BT – positron emisyon tomografisi, Beyin MRI, SFT – solunum fonksiyon testi, vb) ve hastalığın evresi mutlaka tespit edilmelidir. Yemek borusu kanserinin yerine, büyüklüğüne, çevre organlarla ilişkisine ve hücre tipine göre ameliyat yöntemi ve tarafı tespit edilmelidir. Temel amaç, tümörlü dokunun tamamının çıkartılmasıdır (ya tüm yemek borusu ya da bir kısmı). Bu ameliyatlarda yemek borusunun yerine %90 mide kullanılmaktadır. Mide kullanılamazsa kolon veya jejunum dediğimiz bağırsak kısımları başarıyla uygulanmaktadır. Bu cerrahi yöntemlerin hepsinde mutlaka MLND da uygulanmalıdır (mediastinal lenf bezlerinin çıkarılması). Sağ kalımı uzatmaktadır.

Prosedürün süresi: Çıkartılacak ve boyun diseksiyonu uygulanmayacaksa daha kısa (4-5 saat) ancak tüm yemek borusu çıkartılacak ve boyunda anastomoz yapılacaksa bu süre 6-7 saate çıkmaktadır. *Bu süreler vakadan vakaya değişiklik göstermektedir!

Hastanede Kalış Süresi:

Hastanın kendi ülkesine seyahat öncesi iyileşme süresi:

Seyahat Tavsiyesi:

Prosedür Detayları: Genel anestezi altında, hasta önce sırt üstü yatırılır. Mide hazırlığı (midenin tüp haline getirilmesi) için laparoskopi veya laparotomi (karın ameliyatı) uygulanır. Mide hazırlandıktan sonra daha önce karar verilen ya sağ akciğer boşluğunda azygos damarı seviyesinde (Ivor-Lewis tekniği), ya sol akciğer tarafta arkus aorta üst seviyesinde (Sweet prosedürü) ya da boyunda anastomoz uygulanır (McKeown ameliyat tekniği). Bu tekniklere uygun hastaya ameliyat sırasında pozisyonlar verilir. Midenin hazırlanması ve yemek borusunun birbirine bağlanması (anastomoz) için özel zımbalar (düz stapler ve sirküler orvil stapler) kullanılır. Sonrasında kanserli doku dışarı alınır ve işlem sonlandırılr. Çıkarılan lenf bezlerinin mutlaka doğru numaralandırılması ameliyat sonrası patoloji raporunun doğru raporlanmasına yardımcı olacaktır. Bu da ameliyat sonrası diğer tedavi seçeneklerinin (Kemoterapi ve/veya Radyoterapi) gerekli olup olmadığının kararının kolay ve doğru verilmesini sağlayacaktır(http://www.goguscerrahisi.com.tr/yemek-borusu-kanseri).

Prosedür Sonrası: Ameliyat sonrası hasta ertesi gün yürüyüşlerini yapar. 4 gün ağızdan hiçbirşey verilmez. 4. Gün sonunda metilen mavisi ya da baryumla yemek borusundan kaçak olup olmadığına karar verilir, sorun yoksa hastaya su ve sıvı gıda verilmeye başlanır. Hasta, ameliyat öncesi başlanıp sonrasında mutlaka 1 hafta süreyle TPN (total parenteral nutrisyon) ile bol proteinli beslenmelidir. *Bu çok önemlidir. Hasta, 1 hafta – 10 gün içerisinde sorunu yoksa taburcu edilir. 10 gün sonra tekrar kontrole çağrılır. Ameliyat sonrası 10 gün süreyle hem ağrı kesici hem de antibiyotik reçete edilmektedir. Hastalar genellikle 2-3 hafta içerisinde rutin hayatlarına dönebilmektedir. Hastaların ameliyat sonrası düzenli günlük 30-45 dk.lık yürüyüşler yapması çok önemlidir. Patoloji sonucu genellikle 1 haftada raporlanmaktadır. Bu patoloji raporunun mutlaka bir Onkoloji Departmanı tarafından da değerlendirilmesi gerekmektedir.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

YouTube